Jaký kov si vybrat pro svůj šperk?
Každý kov má své přednosti. Ať už to jsou fyzikální vlastnosti, nebo spirituální náboj či energie. Podobně jako u kamenů a rostlin je i kov přírodní materiál a má měřitelné vibrace, které na nás působí. Kovy jsou také opředeny různými mýty. Některé se hodí ke každodennímu nošení, jiné spíš příležitostně. A v neposlední řadě je výběr materiálu závislý na vkusu a intuici. Snad vám následující řádky pomohou se zorientovat a rozhodnout se pro ten správný šperk právě pro pro vás.
Chirurgická
ocel je slitinou
oceli a chromu. Její výhodou je, že je velmi pevná, tvrdá, odolná proti
poškození i korozi a nečerná na kůži vlivem potu nebo kolísání teplot. Téměř
neoxiduje na vzduchu. Prsteny se hůře přizpůsobují ruce, kvůli své menší poddajnosti mohou být i méně pohodlné.
Oproti stříbru není tak lesklá. Její lesk je matný a je také tmavší než stříbro. Může být i černě galvanicky upravená.
Její spirituální síla je přikloněná k mužské energii. Pokud se chcete obrnit pevnými nervy a doplnit ženskou jemnost, pak sáhněte právě po ní. Pro muže je pak kovem číslo jedna. Dokáže podtrhnout jejich ochranitelskou auru.
Stříbro 925/1000 je slitinou 92,5% stříbra a 7,5% jiného kovu, obvykle to bývá měď atd. Stříbro se kombinuje s jiným kovem, aby získalo vyšší pevnost, pružnost a lesklý vzhled. Je většinou světlé, pokud není speciálně galvanicky upraveno či mořeno. Díky jeho poddajnosti si můžete lehce upravit třeba velikost nastavitelných šperků v ruce a nepotřebujete speciální nářadí.
Je
náchylnější na poškrábání a deformitu, poměrně rychle oxiduje na vzduchu a
reaguje s potem - černá a žloutne (dnes už ale existují čistící prostředky k
domácímu použití a změna barvy tak není žádný problém)
Pokud stříbro udržíte v kondici je velmi elegantní a lehké. Mléčnému šperku navíc dodává bělejší i zářivější vzhled.
Můžete zvolit i čisté stříbro Ag 999/1000. Sice může být křehčí a měkkčí, ale naoplátku je čisté bez příměsí na které mohou být lidé alergičtí. Zvlášť vhodné je pro děti. Čisté stříbro je doslova lék na kůži. Spirituálně je velmi silné. Je antiseptické, lze jim vyčistit vodu i přiložit na odřeninu, pokud nemáme nic jiného po ruce. Pracuji s ním na zakázku. Najdete ho i v nabídce autorské kolekce.
Pak je tu ješte stříbro s ryzostí 960/1000. Stejně tak jako čisté stříbro je z ekologických zdrojů. Používám netěžené stříbro, je to stříbro recyklované ze staré elektroniky. Stříbro Ag 960 je o něco pevnější, než stříbro 999. Proto ho doporučuji třeba na prsteny, které jsou při nošení asi nejvíce namáhány v ohybu. Má sytější barvu , než stříbro 999. Najdete ho v nabídce autorských šperků.
Stříbro má obecně
silnou ochranitelskou moc proti černé magii a umí dobře absorbovat veškeré informace. Je dobré na to myslet a občas jej opláchnout pod tekoucí vodou, nebo ponořit do misky se solí. Ve spojitosti s červenou barvou je vhodné třeba v těhotenství, kdy umí udržet špatné myšlenky dále od těla.
Rhodium s chemickou značkou Rh je drahý kov stříbrně bílé barvy. Spolu s palladiem a rutheniem patří rhodium mezi takzvané lehké platinové kovy.
Šperk opatřen
rhodiovou vrstvou má zvýšenou odolnost proti poškrábání, protože rhodium je
velmi tvrdý kov. Další výhodou je zamezení černání. To může způsobit jen
opravdu velmi agresivní pot. Nesmíte ale zapomenout, že jde pouze o tenkou vrstvu, kterou je šperk potažený a časem se ošoupe, zmizí.
Rhodium má tmavší stříbrnou a barvu mléko tak nerozsvítí jako stříbro . Mléko v rhodiovaném šperku může vypadat lehce našedle.
Zlato
Z praktického hlediska je odolné vůči korozi, plísni a dokonce i ztrátě lesku. Ryzí zlato je obohacováno, stejně jako stříbro, i o jiné kovy - stříbro, měď, zinek, palladium, nikl, které mu dodají pevnost a trvanlivost, jež od kvalitních šperků očekáváme.
Zlato není tak náchylné na změnu barvy, ale přesto je třeba se vyhýbat chemikáliím jak v kuchyni tak v koupelně a šperk na noc ideálně ukládat do krabičky.
Růžové zlato je zpravidla kombinací zlata a mědi, proto má růžovou barvu.
Kolik má zlato karátů, tolik má v sobě dílů zlata. Například 18K zlato má 18 dílů zlata a 6 dílů jiných kovů, je to tedy 75% zlato.
Zlato je vpodstatě všude. Z hornin putuje do vody, do rostlin i živočichů. Mořské organismy /v suché formě hmoty/obsahují vprůměru 45 ppb zlata, vrostlinách se hromadí v semenech, kořenech, dřevině a kůře. Některé rostliny jsou dokonce koncentráty zlata a slouží k biochemickému vyhledávání jeho ložisek. Zlato najdeme rozptýlené i ve vesmíru. Je v železných meteoritech, kamenných meteoritech, sklovitých tektitech a měsíčním prachu.
Zlato
představuje nejvyšší božskou energii síly, moudrosti a pochopení. Má energii slunce a tak jako růže je nejvyšší rostlinou lásky, zlato je nejuctívanějším kovem přírody.
Kombinace vícero kovů
Zlato má silnou energii spojenou se sluncem, stříbro zase s měsícem, proto není špatné propojit oba kovy v jednom šperku. Nebo šperky z různých kovů kombinovat, tak aby se potenciály jejich energií prolnuly.
Pokud si chcete nechat vyrobit šperk z ryzího zlata, je třeba se semnou individuálně domluvit. Ideálně si najít ve svém okolí zlatníka, který by Vám komponent na přání vyrobil. Zlatý šperk je vyšší finanční investicí, proto je vhodná domluva přímo se zlatníkem, ať je šperk přesně podle Vašich představ. Pak stačí komponent zaslat mně a já Vám šperk osadím "mléčným kamínkem."
Zlacený a jinak pokovený šperk
Je samozřejmě mnohem levnější varianta, především u zlata, než šperk celoryzí.
Je třeba mít
na paměti, že šperky pouze zlacené, stříbrřené nebo rhodiované se časem tzv.
ošoupou. I když už jsou dnes vyspělé technologie pokovování, trvanlivost je
zkrátka jenom dočasná. Na druhou stranu ošoupáním může získat šperk zajímavou patinu. Pokovení, kromě
rhodia, bych volila jen pro šperky, které budou víceméně příležitostné a jinak budou
odpočívat v krabičce. Jako příležitostný šperk vám vydrží dlouho. Na denní nošeni je ale nedoporučuji.